Kiedy zmienić opony w samochodzie na zimowe?

Zimowe oponyKiedy zmienić opony w samochodzie na zimowe?

Podczas użytkowania samochodu najważniejszym priorytetem dla każdego kierowcy powinno być bezpieczeństwo pasażerów i innych użytkowników dróg. Nie jest to jednak możliwe, jeśli samochód jest w nieodpowiednim stanie technicznym - koniecznie musimy więc o niego dbać.

Jest jednak jeszcze jeden element, o którym nie możemy nigdy zapominać - opony.

Są one jedyną powierzchnią, która styka się z nawierzchnią odpowiadając nie tylko za bezpieczną jazdę, ale również za hamowanie. Z tego też powodu powinniśmy w jak najlepszy sposób dbać właśnie o ogumienie naszego pojazdu. Poza okresowym przeglądem czy wymianą po ich zużyciu, o oponach powinniśmy też pamiętać wraz z nadchodzącą zimą.

Czasem już w październiku polskie drogi wymagają od kierowców zdwojonej uwagi, ze względu na rozpoczynające się opady oraz gwałtowne spadki temperatur. Musimy pamiętać o tym, że niedostosowane do warunków pogodowych opony mogą bardzo źle wpływać na jazdę, koniecznie pamiętajmy więc o zmianie opon na zimowe. Powinniśmy tego dokonać wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. I choć żadne oficjalne przepisy tego nie weryfikują, to własne bezpieczeństwo powinniśmy stawiać na najwyższym miejscu. Zimowe opony złożone są bowiem z zupełnie innej mieszanki gumy niż opony letnie, dzięki czemu mają zapewnioną zupełnie inną przyczepność. Często bieżnikowanie jest również zupełnie innego kształtu, co pozytywnie wpływa na odprowadzanie wody czy utrzymanie się na oblodzonej nawierzchni. I choć w skrajnych sytuacjach nawet najlepsze opony nie będą w stanie zagwarantować nam stuprocentowego bezpieczeństwa, to wysokiej jakości opony, które są dobrze dopasowane do aktualnej pory roku, mogą w istotny sposób poprawić nie tylko jakość jazdy, ale i tak ważne bezpieczeństwo.

Musimy pamiętać, że podczas kontroli drogowej w zimie policja ma prawo skontrolować również i ogumienie naszego pojazdu. W skrajnych przypadkach może nam grozić mandat, jeśli bieżnik jest zbyt mały i policjant uzna, że powinniśmy bardziej zadbać o jakość opon. Przeważnie jednak zagrożeniem jest spowodowanie wypadku czy kolizji drogowej, która może nie tylko obciążyć nasz portfel mandatem, ale również nieść ze sobą o wiele poważniejsze konsekwencje - jak podniesienie składki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej czy w skrajnych sytuacjach nawet konieczność poniesienia kary więzienia za spowodowany wypadek. Z tego też powodu nie warto oszczędzać i bezpieczeństwo powinno być naszym najważniejszym priorytetem, a odpowiednie opony są do tego niezbędnym środkiem.


Ubezpieczenie OC samochoduKażdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do zawarcia ubezpieczen